دبیرستان پسرانه علوم پزشکی(متوسطه دوره اول) اداره کل آموزش و پرورش کرمانشاه

تکلیف پایان هفته دانش آموزان کلاس های ششم

به نام اوکه بلنداست نام او

شعربخوان وحفظ کن« شیر خدا »، یکی ازمثنوی های شاعرمعاصر زنده یاد سیدمحمدحسین بهجت تبریزی متخلص به شهریاراست که درموضوع شخصیت والای حضرت امیرمؤمنان علی (ع ) سروده شده است .به شعرهایی که باموضوع حضرت علی ( ع ) می باشند، « شعرعلوی » گفته می شود.درضمن استادشهریارغزلی نیزبااین موضوع داردکه بسیارمعروف است واغلب شماآن غزل راشنیده اید.بیت اول آن شعر، اینست:
علی« ع» ای همای رحمت،توچه آیتی خدارا
که به ماسوافکندی، همه سایه ی همارا


دوستان گرانقدرلطفاً به صورت کامل وصحیح، شعر« شیرخدا» راحفظ کنیدوپس ازموفقیت درحفظ، آن رابرای یکی ازاعضای محترم خانواده ی خود بخوانید.
ازخودتان مراقبت کنید.إن شاءالله با ادامه ی درس هابرخواهیم گشت.
درپایان، خلاصه ای اززندگینامه ی استادشهریارراجهت آشنایی برایتان می فرستم.موفق وبرکام باشید.

سید محمدحسین بهجت تبریزی (زادهٔ ١١ دى ۱۲۸۵–درگذشتهٔ ٢٧ شهریور ۱۳۶۷) متخلص به شهریار (پیش از آن بهجت تبریزی) شاعر ایرانی اهل تبریز بود ڪه به زبان‌های فارسی و ترکی آذربایجانی شعر سروده‌است.وی در تبریز در خانواده‌ای بستان‌آبادی (روستای خُشگِناب بستان‌آباد) به دنیا آمد و بنا به وصیتش در مقبرةالشعرای تبریز به خاک سپرده شد. ۲۷ شهریور را به واسطهٔ روز درگذشت او «روز شعر و ادب فارسی» نامیده‌اند. مهم‌ترین اثر شهریار منظومهٔ حیدربابایه سلام؛ (سلام به حیدربابا)، است که از معروف‌ترین آثار ادبیات ترکی آذربایجانی به‌شمار می‌رود و شاعر در آن از اصالت و زیبایی‌های روستا یاد کرده‌است. این مجموعه در میان اشعار مدرن قرار گرفته و به بیش از ۸۰ زبان زندهٔ دنیا ترجمه شده‌است.

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*
بازگشت به صفحه قبل...