دبیرستان پسرانه علوم پزشکی(متوسطه دوره اول) اداره کل آموزش و پرورش کرمانشاه

راه های یادگیری سریع ریاضی

در این بخش در رابطه با راه های یادگیری سریع ریاضی و چگونگی آموزش درس ریاضی در زمان کم مطالبی ارائه می شود. برای آموزش و یادگیری سریع درس ریاضی در هر مقطعی که هستید موارد زیر را در نظر داشته باشید.

 

چند قدم برای یادگیری بهتر ریاضی

1- قدم اول برای آموزش و یادگیری سریع ریاضی این است که در کلاسهای ریاضی مدرسه غیبت نکنید. در کلاسهای ریاضی مباحثی که به شما آموزش داده می شود را بعدا خودتان اگر بخواهید بخوانید زمان بیشتری از شما می گیرد. در کلاس ریاضی معلم ریاضی یا مباحث را به صورت آماده در اختیار شما قرار می دهد و در زمان کمی درس را یاد می گیرید.

2- اگر می خواهید درس ریاضی را سریعتر و بهتر آموزش ببینید، در کلاسهای ریاضی و یا حین مطالعه ریاضی تمرکز داشته باشید. حواس پرتی وقت شما را تلف می کند. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که یک ساعت در حال مطالعه ریاضی بوده باشید و کلا یک صفحه بیشتر نخوانده باشید. چون احتمالا در بازه زمانی مزبور حواستان کلا جای دیگری بوده است.

3- برای یادگیری سریعتر ریاضی در کلاس درس و داشتن تمرکز بالاتر جزوه یادداشت کنید. در کلاس درس وقتی جزوه می نویسید مجبور هستید که به درس گوش دهید و تمرکز شما افزایش می یابد. در ضمن، بعدا از جزوه خودتان به خوبی سر در می آورید. در بسیاری از واقات وقتی جزوه دیگران را کپی می کنید وقت شما بابت فهمیدن مطالب جزوه تلف می شود.

4- برای آموزش سریعتر، بهتر و عمقی تر درس ریاضی در کلاس ریاضی سوال بپرسید. کنجکاو و فعال باشید. به سوالات دیگران گوش دهید و از زمانی که در کلاس ریاضی هستید بهترین استفاده را داشته باشید. اکثر دانش آموزان و دانشجویان وقت خودشان را در کلاس ریاضی تلف می کنند و از آن استفاده مفیدی نمی کنند. در نتیجه بعدا وقت کم می آورند.

5- اگر می خواهید با صرف زمان کمتر مطلب بیشتری را یاد بگیرید آنقدر از یک کتاب کمک اموزشی به کتاب کمک آموزشی دیگر و از یک حل تمرین به حل تمرین دیگر و .... نپرید. کتاب درسی بهترین منبع برای مطالعه است. اگر بخواهید این همه کتاب کمک اموزشی و ... بخوانید هم بازدهی خوبی نخواهد داشت و هم از لحاظ زمانی برای شما مشکل ساز خواهد شد.

6- یک روش بسیار خوب برای یادگیری سریع ریاضی استفاده از کلاسهای تدریس خصوصی است. کلاسهای خصوصی از این لحاظ حتی به نسبت کلاسهای مدرسه و دانشگاه هم بهتر است. در کلاسهای خصوصی چون فقط خود شما و مدرس حضور دارید سریعتر مطالب را آموزش می بینید و اشکالاتی که دارید در کوتاهترین زمان ممکن برطرف می گردد.

7- در حقیقت درس ریاضی به زمان مناسبی برای یادگیری نیاز دارد. معمولا وقتی می خواهید ریاضی را سریع یاد بگیرید که ایام امتحانات فرا رسیده است و زمان کمی برای یادگیری دارید. اگر در طول ترم درس بخوانید در زمان مناسب و بدون عجله می توانید درس ریاضی را به صورت مفهومی و عمقی یاد بگیرید و در امتحان هم با نمره خوبی قبول شوید.

8- برای آموزش ریاضی در زمان کمتر در زمانهای این درس را بخوانید که خودتان سر حال تر هستید و برای درس خواندن امادگی بشتری دارید. بسیاری از افراد صبح زود انرژی بیشتری برای مطالعه و درس خواندن دارند. تعدادی دیگر صبح زود کسل و خواب آلود هستند و ترجیح می دهند بعد از ظهر درس ریاضی را بخوانند. با توجه به عادت خودتان زمان مناسب را انتخاب نمائید.

9- اگر می خواهید ریاضی و یا هر درس دیگری را سریعتر آموزش ببینید، مکانی را برای درس خواندن انتخاب نمائید که آرام و بدون سر و صدا باشد. معمولا توصیه می شود همیشه از یک مکان ثابت برای درس خواندن استفاده کنید. مثلا همیشه در سالن مطالعه و یا در اتاق خودتان درس بخوانید. به این ترتیب تمرکز بالاتری خواهید داشت و سریعتر پیش می روید.


10- برای آموزش ریاضی در زمان کمتر مرور را فراموش نکنید. در بسیاری از مواقع شما درسی را در اوایل یا اواسط ترم مطالعه می کنید و در اواخر ترم وقتی سراغ آن می روید می بینید که اصلا چیزی بلد نیستید. یعنی دوباره باید از اول آن مبحث را بخوانید و وقت زیادی از شما می گیرد. با مرورهای منظم می توانید درسها را همیشه در ذهن خودتان نگه دارید.

با توجه به مطالب ارائه شده برای یادگیری و آموزش سریع تر ریاضی در زمان کمتر و خواندن بهتر درس ریاضی بهتر است در طول ترم درس بخوانید، در کلاسها شرکت کنید، جزوه بنویسید و در طول ترم درس را مرور کنید. درس را با تمرکز بخوانید و کتاب درسی را در اولویت قرار دهید. شرکت در کلاسهای تدریس خصوصی ریاضی هم برای آموزش سریعتر ریاضی می تواند مفید باشد.

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*
بازگشت به صفحه قبل...